Mücadele sanatlarında ustalaşmadan önce bedeni eğitmek büyük öneme sahip ve günümüzde antrenman da bir bilim olarak kabul edilebilir. Bu iki bilgi ışığında dövüş sanatları antrenmanlarının ilk adımı olan fiziksel çalışmalarımızı bilimsel yöntemler ışığında incelememiz ve planlamamız bu antrenmanlardan maksimum verim almamızı sağlayacaktır. Bu bölümde sizlere antrenman nedir, temel motorik özellikler nelerdir gibi soruların yanında ayrıca kendi uyguladığımız antrenman programlarını paylaşıyor olacağız. Belirmeliyiz ki bu egzersizleri yapmadan önce lütfen doktor kontrolünden geçin.

Antrenman programı hazırlayabilmek için bazı teorik bilgilere ve pratik tecrübelere ihtiyaç vardır. Teorik bilgileri burada çok derinlemesine anlatmamız çok zor. Unutmayın bu bilgiler üniversitelerde 4 yılda okunuyor ve üzerlerine yüksek lisans yapılıyor. Fakat antrenman kalitemizi arttırmak için bazı temel bilgiler işimize yarayacaktır. Daha detaylı bilgiler için akademik kaynaklara başvurun.

Pratik tecrübeler için ise en önemli nokta kendinizi tanımanız, sınırlarınızı bilmeniz yani vücudunuzu dinlemenizdir. Bunun yanında antrenmanlarda ve işin ustalarından edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız. Eğer fiziksel çalışmanın dövüş sanatlarındaki yerini tam olarak bilmiyorsanız önce Kohai olarak uyguladığımız metodu incelemenizi tavsiye ederim. Eğer antrenman hakkında biraz daha kapsamlı bilgiler edinmek istiyorsanız sizi şöyle alalım. Bu konularda zaten bilgi birikimine sahipseniz, ya da ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız diğer sayfalara bakabilirsiniz.

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube